13 349 osób w całej Polsce wykazało w zeznaniach podatkowych za 2012 r. dochody liczone w milionach – wynika z danych otrzymanych przez DGP od izb skarbowych. W rekordowym 2011 r. milionerów było aż 13 616. Wówczas też zanotowano wzrost liczby krezusów aż o 1600 w porównaniu z 2010 r. Obecnie na milion mieszkańców Polski statystycznie prawie 350 jest milionerami, przed rokiem było ich prawie ponad 356.
Reklama
Powód spadku to kryzys gospodarczy. Spowodował skurczenie się dochodów osób prowadzących jednoosobowe firmy, mniej zarabiamy na etatach, niechętnie też inwestujemy na giełdzie. Ze wstępnych danych wynika, że obrót akcjami przyniósł ok. miliarda złotych mniej niż w 2011 r., co oznacza spadek o więcej niż jedną piątą.
Największe dochody - tradycyjnie - uzyskiwane były w stolicy. Rekordzistą jest przedsiębiorca, który zarobił niemal 685 mln zł i zapłacił prawie 28 mln zł podatku. Wśród warszawskich krezusów sporo mieszka na Ursynowie. Do milionów doszli grając na giełdzie i pracując za granicą. Ale są w tym gronie również etatowcy. W Urzędzie Skarbowym Warszawa-Bielany dowiedzieliśmy się, że dochód powyżej 1 miliona wykazują głównie mężczyźni prowadzący działalność gospodarczą jako udziałowcy spółek. Najstarszy wśród milionerów prowadzących działalność gospodarczą urodził się w 1932 r., a najmłodszy w 1983 r. Najwięcej bogaczy w 2012 r. przybyło w Małopolsce - aż 105 - i jest ich obecnie 1350. Największy dochód wykazał podatnik z dzielnicy Krowodrza w Krakowie - 120,5 mln zł, do budżetu państwa musiał odprowadzić od tej kwoty 16,8 mln zł. W Małopolsce też odnotowano jedną z wyższych nadpłat w podatku, pewien mieszkaniec Nowego Sącza odzyska prawie 4,1 mln zł. Więcej - 4,7 mln zł - fiskus będzie musiał oddać mieszkańcowi Dolnego Śląska. Najbogatszy milioner zarobił tam 45,5 mln zł i zapłacił 2,9 mln zł podatku. Nieco mniejszy dochód uzyskał lider wśród bogaczy w woj. kujawsko-pomorskim - 33,8 mln zł.
Z informacji zebranych przez pomorską izbę skarbową wynika, że ten region był jednym z nielicznych, gdzie można było się wzbogacić w porównaniu z 2011 r. Liczba milionerów zwiększyła się na Pomorzu z 779 w 2011 r. do 810. Najbogatszy podatnik zarobił tam blisko 17 mln zł, płacąc 2,1 mln zł podatku.
Miliony zarabiało się w reklamie, usługach doradczych i prawniczych, budownictwie, sprzedaży hurtowej i detalicznej, a także produkcji artykułów z tworzyw sztucznych. Całkiem dobrze radzili też sobie podatnicy, sprzedając i wynajmując nieruchomości, produkując wyroby metalowe i meble.
Reklama