Zakaz uboju rytualnego sprawił, że inne kraje wejdą na rynek sprzedaży mięsa, zajmowany przez Polskę - mówi minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Zdaniem gościa Salonu Politycznego Trójki, chodzi między innymi o Francję. Stanisław Kalemba dodał, że zakaz sprawił, że o ponad 60 procent spadł eksport wołowiny do krajów arabskich. Zdaniem ministra, pociąga to za sobą także utratę miejsc pracy.

Reklama

Właściciele rzeźni przygotowują pozew zbiorowy w tej sprawie. Twierdzą, że ministerstwo rolnictwa zapewniało, iż ubój rytualny będzie legalny. Stanisław Kalemba, komentując to, mówił, że jako minister zrobił w tej sprawie wszystko, co mógł. Gość radiowej Trójki dodał, że eksport mięsa z uboju rytualnego poza granice UE jest zgodny z unijnym rozporządzeniem. Zostało ono wydane pod koniec czerwca.

Ustawę, zakazującą uboju rytualnego, ostro krytykuje Izrael. Wczoraj Polskie Radio ujawniło, że w poniedziałek polski ambasador w Tel Awiwie pojechał na spotkanie w izraelskim MSZ, gdzie usłyszał protest w sprawie zakazu uboju rytualnego. Polski ambasador przy Unii Europejskiej ma dzisiaj przedstawić stanowisko Warszawy w tej sprawie na spotkaniu rabinów w Brukseli.