W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową senator przyznaje, że na poprzednim posiedzeniu komisji gospodarki narodowej przedstawiciele tej kancelarii zaproponowali poprawki do Prawa energetycznego. Zmierzały one - jak mówi Iwan - do wyeliminowania polskiej spółki z zarządzania tranzytowym rurociągiem transportującym gaz z Rosji do Niemiec.

Reklama

- Dziś zostały one umieszczone w zestawie poprawek, ale warunkiem przyjęcia poprawki jest to, by ktoś z senatorów ją podjął. Ponieważ nie było chętnego, który zgłosiłby je jako swoje, tematu nie ma - powiedział senator. Zaznaczył, że w interesie Gazpromu jest to, by przejąć kontrolę nad rurociągiem jamalskim.

Gaz-System S.A to strategiczna polska firma, która zarządza całą siecią rurociągów przesyłowych w Polsce. Unijne prawo nie pozwala, by firmy handlujące gazem, jak np. rosyjski Gazprom czy polska spółka PGNiG-e zarządzały rurociągami, gdyż spółki te mogłyby blokować konkurencji dostęp do rurociągów przesyłowych. EuRoPolGaz to spółka akcyjna utworzona przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i rosyjski Gazprom.