Budowa tego pojazdu to jeden z kilku projektów, które będą realizowane przez wojsko w ramach modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych. Modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych przewiduje także budowę czołgów o kryptonimie Gepard i nowego transportera opancerzonego, następcę Rosomaka. W planach jest też 13 innych programów dotyczących m.in. obrony powietrznej i obrony rakietowej oraz zakup nowych śmigłowców.

Reklama

Armia chce do 2022 r. wymienić przestarzały sowiecki park maszynowy, często pochodzący jeszcze z lat 60. Jednak równie ważną przesłanką programu jest podniesienie efektywności polskiego sektora obronnego, zwłaszcza w eksporcie. BAE Systems Haegglunds jest szwedzkim oddziałem pojazdów gąsienicowych dywizji lądowej i uzbrojenia BAE Systems.

PHO to dawny Bumar, który zrzesza 40 spółek sektora zbrojeniowego w Polsce. Zmiana nazwy w pierwszej połowie maja była podyktowana rządowymi planami konsolidacji sektora zbrojeniowego. Obecne PHO, Huta Stalowa Wola oraz kilkanaście wojskowych zakładów produkcyjnych remontowych mają być w jednej grupie. Resorty skarbu i gospodarki chcą, by w ten sposób krajowe podmioty lepiej wykorzystały szansę, jaką stwarza plan modernizacji polskiej armii. Na jego realizację Ministerstwo Obrony Narodowej chce wydać do 2016 r. 135,5 mld zł, a do 2022 r. – dalsze 273,2 mld zł.