Minister powiedział, że światowy kryzys ekonomiczny wkroczył w drugi etap. Przypomniał, że w połowie zeszłego roku Europejski Bank Centralny zapowiedział, że będzie bronił euro, postanowiono też, że Grecja pozostanie w strefie euro. To pozwoliło ustabilizować sytuację w Europie którą, zdaniem Rostowskiego, nie zachwieją ostatnie wydarzenia na Cyprze.

Reklama

Minister podkreślił, że Polska jest jednym z czterech państw Europy, które zdołały w zeszłym roku zredukować zadłużenie o własnych siłach. Było to chwilami bolesne, ale Polska jest teraz, zdaniem Rostowskiego, bezpieczna. Minister dodał, że choć udało się ochronić kraj przed kryzysem, to nie zdołaliśmy uniknąć spowolnienia gospodarczego.

Zdaniem Rostowskiego, obecnie najważniejsze jest szybkie uruchomienie środków europejskich i zwiększenie innowacyjności gospodarki. Ważne jest też dalsze obniżanie stóp procentowych, aby przedsiębiorcy mogli tanio zaciągać kredyty. Rostowski podkreślił, że takie działania pozwolą ograniczyć skutki spowolnienia gospodarczego.