Limit zaczął obowiązywać we wszystkich bankach na wyspie od dziś po południu. Postanowienie zostanie utrzymane co najmniej do wtorku, czyli do otwarcia banków. Może zostać również przedłużone do czasu, gdy zakończą się rozmowy w sprawie cypryjskiego długu. Nadal możliwe jest opodatkowanie lokat bankowych, stąd podjęto kroki, które mają zapobiec wycofywaniu środków z instytucji finansowych.

W Brukseli trwa spotkanie eurogupy, która dyskutuje nad planem pomocy dla Cypru. Podczas wczorajszych negocjacji z trojką, czyli przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego ustalono, że środki zgromadzone na cypryjskich kontach zostaną opodatkowane. Szczegóły nowego porozumienia powinny zostać wypracowane podczas dzisiejszego spotkania.

Zdaniem ekspertów, Cypr jest w najgorszej sytuacji gospodarczej od 1974 roku, kiedy to turecka armia dokonała inwazji na wyspę. Dziś na 18.00 zaplanowano spotkanie Eurogrupy, czyli ministrów finansów krajów strefy euro. Tematem rozmów będzie kryzys na Cyprze. Według wcześniejszych doniesień, dziś do Brukseli udał się osobiście prezydent Cypru.