Spółka Polcourt buduje, projektuje i wyposaża obiekty sportowe, natomiast Saltex Europa, należący do fińskiego holdingu Saltex OY, specjalizuje się w instalacji sztucznej murawy. Z analizy dokumentów przetargowych, którą do tej pory przeprowadził UOKiK wynika, że obaj oferenci mogli zawrzeć niedozwolone porozumienie.

Reklama

Kontroli zostaną poddane przetargi, które w 2011 roku zorganizowało dziewięć samorządów: w Wołominie, Przytyku, Barlinku, Stalowej Woli, Tomaszowie Mazowieckim, Jeleniej Górze, Józefowie, Nysie, Końskich oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

W 2012 roku prezes UOKiK wydała 19 decyzji dotyczących niedozwolonych porozumień przedsiębiorców. Łączna wysokość nałożonych kar wyniosła blisko 17 mln zł. Obecnie trwa 18 postępowań antymonopolowych w sprawach zmów. Maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może wynieść 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Przedsiębiorcy mogą uniknąć sankcji za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję w zamian za współpracę z UOKiK, dzięki programowi łagodzenia kar.