Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem regulującym kwestię uboju rytualnego. Taką deklarację na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia złożył minister rolnictwa.Stanisław Kalemba przekonywał, że w interesie polskich producentów żywności jest dopuszczenie takiej formy uboju. Minister zwracał uwagę, że na ubój bez uprzedniego ogłuszania zwierząt zezwala wiele krajów europejskich.

Reklama

W listopadzie 2012 roku Trybunał Konstytucyjny uznał rozporządzenie ministra rolnictwa regulujące kwestię uboju rytualnego za niezgodne z konstytucją. Od 1 stycznia nie ma przepisów, które dopuszczałyby ubój rytualny. Ministerstwo rolnictwa opracowało nowy projekt rozwiązań prawnych.

Plany resortu wywołały sprzeciw obrońców praw zwierząt. W czwartek (31.01) przed siedzibą PSL w Warszawie zorganizowany zostanie protest przeciwko legalizacji uboju rytualnego. Organizatorzy protestu zwracają uwagę, że prace nad nowelizacją ustawy, której projekt stworzyli posłowie PSL w grudniu ubiegłego roku, przebiegają w tempie ekspresowym. Według organizatorów protestu, ubój rytualny odbywa się niezgodnie z ustawą o ochronie zwierząt i jest sprzeczny z normami etycznymi.
Eksperci szacują, że wartość eksportu mięsa zwierząt ubijanych bez ogłuszania wynosi od 1 miliarda 200 milionów złotych do nawet półtora miliarda złotych.