Komisja Europejska zgodziła się na połączenie tarnowskiej Grupy Azoty i Zakładów Azotowych w Puławach. Zakłady w Tarnowie przejmą kontrolę na puławską spółką poprzez nabycie większościowego pakietu ich akcji. Udział tarnowskich zakładów w kapitale spółki wynosi po emisji 83,7 procent. Cała grupa po konsolidacji będzie drugim największym producentem nawozów w Europie.

Reklama

Prezes zarządu Grupy Azoty, Jerzy Marciniak powiedział, że zgoda Komisji Europejskiej oznacza stworzenie silnego polskiego podmiotu z branży nawozowo-chemicznej, który będzie w stanie skutecznie konkurować na rynku europejskim. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zapewnił, że przejęcie zakładów w Puławach nie wpłynie na ceny nawozów dla rolników.

W ubiegłym roku Azoty Tarnów chciał przejąć rosyjski koncern. Grupa Acron starała się o to za pośrednictwem luksemburskiej spółki Norica Holding. Żeby zapobiec wrogiemu przejęciu przez Rosjan, walne zgromadzenie akcjonariuszy Azotów Tarnów zadecydowało o podwyższeniu kapitału spółki. To pozwoliło spółce tarnowskiej przejąć Zakłady Azotowe w Puławach.