Nie zmieniamy naszych prognoz na 2013 r., czyli planujemy pozyskać 5 mld zł przychodów z prywatyzacji. Po wszystkich procesach prywatyzacyjnych w 2012 r., zostało do sprzedania jeszcze ok. 160 podmiotów w 2013 r. i na tym, byśmy zamknęli prywatyzację, którą resort skarbu rozpoczął dwadzieścia lat temu - powiedział podczas konferencji prasowej Budzanowski.

Reklama

Minister przekazał, że obecnie uzyskano powyżej 93 proc. przychodów z prywatyzacji planowanych na ten rok.

Dzisiaj mamy wykonane powyżej 93 proc. realizacji przychodów z prywatyzacji na 2012 r. Jesteśmy blisko zrealizowania planów, które założyliśmy, czyli 10 mld zł w bieżącym roku - powiedział. Dodał, że do końca br. zostało jeszcze do podpisania kilka umów prywatyzacyjnych.

Pomimo trudnej sytuacji na rynku, także z punktu widzenia przedsiębiorcy pozyskującego kapitał na transakcje, udało się do końca tego roku pozyskać 106 inwestorów dla spółek. - Jest to bardzo dobry wynik - powiedział Budzanowski. Dodał, że spółki te zostały sprzedane za prawie 2 mld zł. - Udało się pozyskać również zobowiązania inwestycyjne dla tych 106 spółek na kwotę 615 mln zł - powiedział.

Z danych resortu wynika, że resort skarbu z prywatyzacji za pośrednictwem giełdy uzyskał w tym roku 7,193 mld zł.