Najdroższa jak dotąd moneta została sprzedana za prawie 8 mln USD - kwotę dla większości z nas niewyobrażalną.

Reklama

Trzeba przyznać, że nie tylko zagraniczny rynek numizmatyczny ma się dobrze. Także i w Polsce coraz więcej osób zainteresowanych jest tego typu relatywnie bezpieczną i zyskowną formą inwestowania.

Pamiętajmy jednak, że zanim zainwestujemy w monety czy medale, powinniśmy zdobyć chociaż podstawową wiedzę na temat historii oraz emitowanych współcześnie serii kolekcjonerskich. Dużą zaletą inwestowania w numizmatykę jest fakt, że wcale nie musimy od razu inwestować bardzo wysokich sum. Zanim dokładnie poznamy prawa rządzące rynkiem numizmatycznym, warto postawić na sprawdzony sposób inwestycji - monety z serii kolekcjonerskich NBP.

Tego roku największym chyba zainteresowaniem wśród kolekcjonerów cieszyły się monety z okazji Euro 2012. Kolejka przed stołecznym oddziałem NBP liczyła sobie kilkaset osób, najwytrwalsi stali w niej przez kilka dni. Szaleństwo? Okazuje się, że wcale nie. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę niemalże natychmiastowe zyski, jakie można było osiągnąć. Najdroższa moneta z serii - złota 500-złotówka kosztowała w banku "zaledwie" 16 000 zł, na aukcjach internetowych jej cena oscylowała nawet wokół 22 000 zł.

NBP emituje nie tylko monety okolicznościowe, ale także serie kolekcjonerskie. W samym tylko roku 2012 ukazały się m.in. serie upamiętniające Stefana Banacha, Bolesława Prusa, polską reprezentację olimpijską, a także charakterystyczne monety w kształcie serca z serii poświęconej dwudziestoleciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy itd.

Jeśli tylko dysponujemy większym kapitałem i pasją prawdziwego kolekcjonera, naprawdę warto zainteresować się rynkiem numizmatycznym. Obecnie bez problemu możemy nabyć monety kolekcjonerskie w działających przez Internet domach wysyłkowych Kantor Numizmatyczny czy też najpopularniejszy polski serwis aukcyjny allegro.pl. Decydując się na zakup przez Internet, możemy, nawet nie wychodząc z domu, nabyć monety z wielu różnych rejonów świata, pochodzące z różnych okresów historycznych. Kupując na Allegro, powinniśmy oczywiście zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca jest podmiotem cieszącym się dobrym zaufaniem na rynku. W przypadku transakcji opiewających na wyższe sumy, dobrze byłoby oczywiście zobaczy kupowaną monetę na własne oczy, nawet jeśli oznaczałoby to konieczność pojechania na drugi koniec Polski.