Polski rating oraz jego perspektywa są solidnie stabilne i nie należy się spodziewać, aby do końca 2012 roku doszło do jakichkolwiek ruchów ze strony agencji ratingowej Fitch - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Reklama

Obecnie oceniłbym polski rating i perspektywę jako solidnie stabilne, mimo rozczarowujących danych o PKB za II kw., które pokazują, że jest spowolnienie, ale to było spodziewane spowolnienie. Sytuacja w otoczeniu zewnętrznym też się pogarsza, wyniki gospodarek europejskich są słabe, a wskaźniki konsumenckie pogarszają się. Zobaczymy też w jakiej wersji zostanie przyjęty projekt budżetu na 2013 rok - powiedział PAP Kowalski. Jego zdaniem do końca bieżącego roku nie należy się spodziewać jakichkolwiek ruchów na ratingu Polski ze strony agencji ratingowej Fitch.

Do końca tego roku nie spodziewałbym się i uważam, że są mało prawdopodobne jakiekolwiek ruchy jeśli chodzi o rating i jego perspektywę. Oczywiście nie można wykluczyć jakichś działań, gdyby wydarzyło się coś zaskakująco dobrego albo pojawiły się bardzo złe rzeczy. Jednak w naszym bazowym scenariuszu nie zakładamy ruchów po stronie perspektywy, jak i samego ratingu - podkreśla Kowalski.

Tradycyjnie na początku przyszłego roku do Polski przyjadą nasi analitycy i do końca lutego powinien pojawić się komunikat"- dodał. Długoterminowy rating polskiego długu w walucie zagranicznej w agencji Fitch to "A minus", perspektywa ratingu jest stabilna.