Tu zmieniamy nieco swoją projekcję (...) Tak jak średnia ze spółek przede wszystkim notowanych na GPW wyniosła powyżej 55 proc. za 2011 r., to chcemy zaproponować do ustawy budżetowej na przyszły rok znacznie wyższy poziom niż ten, który przewidzieliśmy na ten rok i który jest teraz realizowany. Chcemy nieco podwyższyć poziom dywidendy z różnych spółek, przede wszystkim dziewięciu spółek notowanych na GPW - powiedział minister w TVN CNBC.

Reklama

Mikołaj Budzanowski uściślił, że w niektórych przypadkach będzie to nawet powyżej 80 proc., w niektórych znacznie mniej. Mówię o średnim poziomie zdecydowanie powyżej 60 proc.

Minister skarbu podał, że trwa przegląd nakładów inwestycyjnych planowanych przez dziewięć spółek z udziałem Skarbu Państwa notowanych na GPW.

Są projekty priorytetowe, które muszą mieć zagwarantowane finansowanie, przede wszystkim w tym początkowym okresie, tj. budowa elektrociepłowni czy elektrowni: w Opolu, Jaworznie, Turowie, Stalowej Woli, Włocławku czy w Kozienicach. To jest absolutny priorytet. Cała reszta będzie już pobierana w formie dywidendy - dodał.

Zgodnie z budżetem na 2012 rok przychody z dywidend mają wynieść 8,15 mld zł wobec 5,95 mld zł w 2011 roku.

Reklama