Dzisiejszy kapitalizm nie wytrzyma tego stulecia; należy zwiększyć liczbę właścicieli, by demagogia i populizm nie rozbiły tego systemu - mówił b. prezydent Lech Wałęsa, otwierając w czwartek Wrocław Global Forum.Ten kapitalizm nie ma żadnej szansy wytrzymania tego stulecia. Musimy powiększyć liczbę właścicieli, aby demagogia i populizm nie rozwaliły tego systemu - mówił Wałęsa. Dodał, że potrzebne jest jak najszersze uwłaszczenie, a odpowiedzialność za zatrudnienie powinni wziąć na siebie sami pracownicy.

Reklama

Za bezrobocie nie powinni być odpowiedzialni politycy czy związkowcy, ale ludzie, którzy wykonują pracę - powiedział Wałęsa. Jak podkreślił, obecne pokolenie powinno powiększyć struktury zorganizowania. Musimy myśleć w kategoriach +Państwo Europa+, a nawet globalnie (...). Nie mamy wyboru. Technologia, którą zbudowaliśmy, wymaga powiększenia struktur - mówił.

Były prezydent uważa, że w pierwszej kolejności należy dokonać zmiany w strukturach ekonomicznych. Tegoroczna edycja Wrocław Global Forum odbywa się pod hasłem "Nowe oblicze Zachodu - dobrobyt, bezpieczeństwo, demokracja, ryzyka". Głównymi tematami Forum będą stosunki transatlantyckie, pozycja Europy Środkowej w "niestabilnym świecie", przyszłość Partnerstwa Wschodniego, sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym.

Impreza, organizowana przez miasto Wrocław i Radę Atlantycką, odbywa się po raz trzeci. Spotkanie z udziałem polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu poświęcone jest stosunkom transatlantyckim.