Obecnie w stosunku do linii lotniczych obowiązują dwa rozporządzenia KE. Jako że sytuacja na rynku przewoźników uległa zmianie, KE postanowiła zrewidować te dokumenty. Najistotniejsze poprawki to:

Reklama

● Prawo do bezpłatnej zmiany błędnie wpisanych danych na bilecie. Dotyczy to sytuacji, kiedy np. kupując bilet przez internet, pomylimy się w nazwisku, dacie czy innych szczegółach lotu. Do tej pory linie lotnicze albo nie akceptowały takiego biletu, albo nakładały dodatkowe opłaty za dokonanie zmian. Posłowie proponują, by pasażer mógł w ciągu dwóch godzin bezpłatnie poprawić pomyłkę lub zrezygnować z biletu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

● Obowiązek rozpatrywania przez linie skarg pasażerów w 2 miesiące. Pojawiła się propozycja uruchomienia przez KE centralnej strony internetowej dostępnej we wszystkich oficjalnych językach UE. Posłowie postulują, by na stronach linii był kontakt do osoby mogącej podejmować decyzje np. dotyczące zmiany rezerwacji.

● Poprawka sugerująca, by małe dzieci i niemowlęta traktowane były jako osoby o ograniczonej sprawności ruchowej ze względu na wiek. Oznacza to, że służby naziemne będą musiały pomóc matce samotnie podróżującej z niemowlęciem oraz osobom starszym w poruszaniu się po lotnisku.

● Uregulowanie problemu nieuprawnionych opłat przy dokonywaniu płatności kartą kredytową. Niektóre linie każą płacić aż kilkadziesiąt złotych prowizji za płatność kartą. Opłata jest naliczana za każdego pasażera osobno, nawet przy dokonywaniu jednej płatności za kilka biletów. Pięcioosobowa rodzina lecąca na wakacje musi dodatkowo wydać kilkaset złotych. Posłowie chcieliby zniwelować te dodatkowe opłaty.

Poprawki do rozporządzenia zostały przyjęte przez komisję transportu PE.