Wspólna spółka z kapitalizacją szacowaną na 90 mld dolarów stanie się nową potęgą na rynku surowcowym.
Reklama
Powstała w wyniku fuzji spółka Glencore Xstrata International PLC stanie się czwartą największą grupą górniczą na świecie, największym na świecie eksporterem węgla dla elektrowni oraz największym producentem cynku. Będzie miała 101 kopalń i ponad 50 zakładów metalurgicznych w 33 krajach na pięciu kontynentach, a zatrudniać będzie 130 tysięcy osób. To także pierwszy przypadek połączenia koncernu wydobywczego z firmą handlującą surowcami.
Glencore posiada już 34 proc. akcji Xstrata. Teraz Szwajcarzy przejmą kolejne 34 proc. udziałów. Akcjonariusze Xstrata mają otrzymać 2,8 akcji Glencore za każdą akcję Xstrata. To oznacza, że transakcja warta jest 41 mld dol., najwięcej w historii tej branży.
Zdaniem ekspertów fuzja złamie dyktat cenowy dotychczasowych potentatów na rynku czołowych producentów. Koncentracja dotyczy m.in. producentów rud żelaza. Trójka największych dostawców – australijskie Rio Tino, brazylijskie Vale i australijsko-brytyjska BHP Billiton – kontroluje 75 proc. rynku i niemal jednocześnie wprowadza podwyżki cen surowców.
W reakcji na informację o transakcji spadły wczoraj ceny surowców przemysłowych na giełdach – miedzi o 2 proc., a cynku o 1,98 proc.