Komisja Europejska zablokowała w środę planowane połączenie niemieckiej Deutsche Boerse z giełdą nowojorską (NYSE Euronext), w wyniku którego powstałaby największa giełda na świecie. KE uznała, że taka fuzja byłaby szkodliwa dla wolnej konkurencji. Wskazano m.in., że giełda, która powstałaby z połączenia Deutsche Boerse i NYSE Euronext, kontrolowałaby ponad 90 proc. handlu europejskimi instrumentami pochodnymi. Taka dominacja praktycznie uniemożliwiałaby konkurencji rywalizację.

Reklama

Komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia podkreślił, że giełdy są krwiobiegiem europejskiej gospodarki"i że ten rynek musi pozostać otwarty, efektywny i konkurencyjny. Wyraził też opinię, że nie leży w europejskim interesie wyrażanie zgody na monopol, który prowadzi do wyższych cen i osłabienia innowacyjności.

Agencja dpa odnotowuje, że była to już trzecia nieudana próba połączenia obu giełd. Zablokowana obecnie przez Komisję Europejską koncepcja przewidywała, że Deutsche Boerse miałaby w nowym przedsiębiorstwie giełdowym 60 proc. udziałów, a NYSE - 40 proc. Fuzję pierwotnie zamierzano sfinalizować do końca ubiegłego roku.