Właściciele akcji na warszawskiej giełdzie bardzo liczyli na tradycyjny wzrost giełdowych indeksów w okolicy 6 grudnia. Niestety, kryzys zadłużenia w strefie euro i niepewność co do przyszłości gospodarczej spowodowały, że grudzień nie był dla nich łaskawy. Ale częściowo zrekompensował to miniony tydzień. Przy skromnych obrotach indeks największych spółek urósł o 2,5 proc.

Reklama

Spośród blue chipów największy wzrost odnotowały papiery medialnego koncernu TVN. Kurs poszedł w górę o 13,6 proc. Przyczyniły się do tego informacje o podpisaniu umowy w sprawie połączenia należącej do TVN platformy cyfrowej n z Cyfrą+. W efekcie fuzji ma powstać płatna telewizja satelitarna z bazą klientów liczącą 2,5 mln. Dzięki optymalizacji kosztów już w trzecim roku efekt synergii ma przynieść 250 mln zł. A po zamknięciu transakcji, co spodziewane jest w II połowie 2012 r., Grupa TVN wykaże ok. 700 mln zł zysku. Ostateczne zamknięcie transakcji jest uwarunkowane już tylko zgodą urzędów regulacyjnych.

Połączenie platform zadziałało na wyobraźnię inwestorów, którzy przystąpili do zakupów walorów TVN. Ale już wcześniej potencjał wzrostu wartości papierów spółki dojrzeli analitycy. W dwóch rekomendacjach ogłoszonych 12 i 13 grudnia specjaliści HSBC Securities oraz Citigroup wyliczyli cenę docelową dla akcji TVN odpowiednio na 18,70 i 18,20 zł za sztukę. Na zamknięciu piątkowej sesji płacono 10,30 zł za akcję.