Marcelo Rebelo de Sousa, były lider rządzącej Portugalią Partii Socjaldemokratycznej, poinformował telewizję TVI, że francuski BNP Paribas jest zainteresowany nabyciem Banku Millennium.

Reklama

Rebelo de Sousa, który wchodzi w skład portugalskiej Rady Państwa, ciała doradczego działającego przy urzędzie prezydenta kraju, ujawnił, że rozmowy pomiędzy BNP Paribas a kierownictwem firmy Banco Comercial Portugues (BCP), właścicielem polskiego Banku Millennium, "prowadzone są już od dłuższego czasu i są bardzo zaawansowane". "Francuzi bardzo poważnie zainteresowani są przejęciem nie tylko oddziałów Millennium w Polsce, ale zakupem całej grupy finansowej BCP" - zdradził telewizji TVI Rebelo de Sousa.

Pod koniec lipca br. prezes BCP Carlos Santos Ferreira poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne" i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Afryce, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w Banku Millennium.

Portugalska firma BCP posiada 65,5 proc. udziałów polskiego Banku Millennium. Bank Millennium powstał w 1989 r. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim S.A. w 1997 r. jako BIG Bank Gdański SA. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 r.