Niemieckie firmy są gotowe inwestować w Grecji i wspomóc w ten sposób wzrost gospodarczy zadłużonego kraju - poinformował w środę minister gospodarki Niemiec Philipp Roesler. Zastrzegł jednak, że Grecja musi poprawić warunki dla inwestorów i ograniczyć biurokrację.

Reklama

Roesler spotkał się w środę z przedstawicielami ponad 20 organizacji niemieckiego przemysłu, by porozmawiać z nimi o możliwościach wsparcia rozwoju gospodarczego w Grecji. Zagrożony plajtą kraj skazany jest na pomoc finansową partnerów z UE oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak podkreśla niemiecki rząd, bez reform strukturalnych oraz impulsów służących pobudzeniu koniunktury gospodarczej Grecja nie przezwycięży kryzysu.

Według Roeslera niemieccy eksperci mogą pomóc Atenom w modernizacji struktur administracyjnych. Państwowy bank KfW miałby udostępnić programy kredytowe dla inwestorów zainteresowanych zaangażowaniem w Grecji. Uczestnicy spotkania uznali, że możliwości inwestycyjne związane są z planowanym przez rząd w Atenach procesem reform i prywatyzacji. Dla niemieckich firm interesujące są szczególnie inwestycje w elektrownie wiatrowe i słoneczne, telekomunikację oraz infrastrukturę transportową - poinformował Roesler.

Potencjalni inwestorzy skarżą się jednak na bariery ze strony greckiej biurokracji, takie jak konieczność "uzyskania trzech pozwoleń od trzech różnych urzędów", jak również na trudno dostępne kredyty. "Poruszę te problemy w moich rozmowach z Komisją Europejską oraz greckimi kolegami i zaoferuję naszą pomoc" - oświadczył Roesler.

W zeszłym tygodniu niemiecki minister przedstawił 16-punktowy dokument zatytułowany "Ofensywa inwestycji i wzrostu dla Grecji". Zaproponował w nim m.in. stworzenie zachęt dla zagranicznych inwestorów zainteresowanych zaangażowaniem w Grecji, pomoc ekspertów w procesie prywatyzacji i reformy administracyjnej.

Niemiecka agencja inwestycji zagranicznych "Germany Trade and Invest" miałaby wspomóc Grecję w pozyskiwaniu zagranicznych inwestorów. Roesler proponuje stworzenie w tym kraju swoistych specjalnych stref ekonomicznych o odrębnym reżimie podatkowym i odrębnych przepisach prawa pracy oraz dotyczących planowania przestrzennego.

W zeszły czwartek przywódcy krajów strefy euro uzgodnili na specjalnym szczycie w Brukseli nowy pakiet pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji. Wsparcie z publicznej kasy ma wynieść ok. 109 mld euro. Do tego dojdzie wkład sektora prywatnego w wysokości nawet ok. 50 mld euro.