Jak poinformował resort gospodarki, Rada (EU-Russia Gas Advisory Council) składa się z 15 przedstawicieli Unii Europejskiej oraz 15 reprezentantów Rosji i ma zabiegać o rozwój długoterminowej współpracy gazowej Europy z Rosją. "Radę tworzą wysokiego szczebla eksperci ze świata przemysłu, instytucji i nauki. Wiceminister gospodarki Marcin Korolec będzie jedynym przedstawicielem administracji rządowej" - poinformowało ministerstwo.

Reklama

Rada powstała w lutym 2011 r. z inicjatywy Komisarza UE ds. Energii Guenthera Oettingera oraz rosyjskiego ministra energetyki Sergieja Szmatko. "Celem Rady jest prognozowanie możliwości rozwoju rynku gazowego UE i Rosji, a także przygotowywanie rekomendacji dotyczących współpracy energetycznej dla obu stron. Wyniki pracy Gas Advisory Council posłużą do kształtowania tzw. drogowej mapy energetycznej UE-Rosja do roku 2050" - napisano w komunikacie.

Innym zadaniem Rady ma być szacowanie popytu i perspektyw dostaw naturalnego gazu na terenach UE oraz możliwości jego produkcji i transportu w Federacji Rosyjskiej.

Ministerstwo przypomniało, że jednym z priorytetów polskiej prezydencji będzie wzmocnienie polityki energetycznej Unii Europejskiej. Cytowany w komunikacie wiceminister Korolec zauważył, że współpraca Komisji Europejskiej z Rosją w ramach Rady może sprzyjać realizacji tego priorytetu. (PAP)

her/ je/ gma/