Premier Rosji Władimir Putin poinformował w środę na 100. sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w Genewie, że Rosja postawiła przed sobą "ambitny cel" - w ciągu najbliższego 10-lecia stanie się jedną z pięciu największych gospodarek świata. Rosyjski premier dodał, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wynoszący obecnie w przeliczeniu na jedną osobę 19.700 dolarów, ma przekroczyć 35.000 dolarów.

Reklama

Aby osiągnąć te cele, kraj musi podwoić produkcję i stworzyć miejsca pracy w sektorze zaawansowanych technologii - podkreślił Putin. Poinformował też, że Rosja ciągle odczuwa skutki światowego kryzysu finansowego. Zauważył, że powinna z niego wyjść do 2012 roku.

W pierwszym kwartale tego roku Rosja osiągnęła wzrost gospodarczy w wysokości 4,1 procent w skali rocznej - dodał. Bank Światowy poinformował 8 czerwca, że Rosji od czasu dojścia Putina do władzy w 2000 roku nie udało się zdywersyfikować i unowocześnić eksportu i jeśli nie ograniczy udziału państwa w gospodarce, ta tendencja nie zmieni się.