Wypowiadając się na marginesie odbywającego się w Petersburgu XV Międzynarodowego Forum Ekonomicznego, Kudrin przyznał, że inwestorzy, mimo wysokiej ceny ropy, obawiają się sytuacji po wyborach. "W takich momentach i wtedy, gdy system polityczny jest wciąż niedoskonały, (inwestorzy) starają się zabezpieczyć swoje rezerwy i inwestycje" - powiedział minister.

Reklama

Kudrin, który jest szefem resortu finansów od 2000 roku i współautorem wszystkich najważniejszych reform finansowych ostatniej dekady, cieszy się dużym szacunkiem i zaufaniem zagranicznych inwestorów.

W sobotniej rozmowie z dziennikarzami minister powiedział, że ma nadzieję, iż tempo reform w kraju przyśpieszy po wyborach. Dodał również, że takie zmiany jak prywatyzacja państwowych aktywów i poprawa klimatu inwestycyjnego w Rosji powinny były nastąpić już dawno, ale że zostaną one wprowadzone w życie przez "przywódców, którzy przejmą władzę" w 2012 roku.

Sobota jest ostatnim dniem XV Międzynarodowego Forum Ekonomicznego. Uczestniczyło w nim około 4 tys. polityków, politologów, ekonomistów, biznesmenów i przedstawicieli rządów z ponad 110 krajów.