Rosja wprowadziła zakaz wwozu i sprzedaży na swoim terytorium truskawek, poziomek, żurawiny, borówek i jagód z krajów Unii Europejskiej - informują we wtorek rosyjskie media. Powołują się one na regionalne oddziały Federalnej Służby ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor), będącej odpowiednikiem służb sanitarno-epidemiologicznych w państwach UE.

Reklama

Zakaz wprowadzono w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w krajach Unii Europejskiej. Obowiązuje od 7 czerwca. Obejmuje owoce zebrane po 15 kwietnia. Lekarze sanitarni w regionach apelują do handlowców o niesprzedawanie takich produktów, a do ludności - o zgłaszanie Rospotriebnadzorowi przypadków pojawienia się zakazanych owoców w punktach sprzedaży.

W czwartek Rosja zakazała importu świeżych warzyw pochodzących z wszystkich krajów Unii Europejskiej. Komisja Europejska natychmiast zaprotestowała przeciwko embargu i zażądała jego zniesienia. KE oceniła też, że rosyjski zakaz jest sprzeczny z zasadami WTO. Moskwa odrzuciła zarzuty Komisji Europejskiej, oświadczając, że możliwe jest wprowadzenie takich zakazów w przypadku zagrożenia zdrowia i życia ludności.