Resort infrastruktury uważa, że Polsce potrzebne jest nowe lotnisko centralne. Jego budowa, kosztem 3 mld euro, ma się zakończyć w 2020 roku - informuje "Rzeczpospolita"."Decyzję o tym, czy budować centralny port lotniczy dla Polski, podejmie przyszły rząd, my przygotowujemy tę inwestycję" - powiedział gazecie Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

Reklama

Nowy port ma powstać w centralnej Polsce. Argumentami przemawiającymi za budową nowego lotniska są m.in. ograniczone możliwości rozwoju Okęcia i Modlina, który jeszcze nie zaczął nawet przyjmować pasażerów.

Jeden z rządowych wariantów przewiduje, że wraz z otwarciem nowego lotniska port w Warszawie, który obecnie w swoją rozbudowę inwestuje ok. 1,3 mld zł, zostanie zamknięty. Zgodnie z analizą rozbudowa Okęcia, aby było w stanie sprostać rosnącemu popytowi na usługi lotnicze, kosztowałaby 2,8 mld euro. Budowa nowego portu - 3,1 mld euro. Największym ograniczeniem w realizacji tej inwestycji jest bariera finansowa. Tutaj brane jest pod uwagę partnerstwo publiczno-prywatne.