"Rząd Polski potwierdził swoje zobowiązanie i determinację, by osiągnąć 3 proc. (deficytu do PKB) w 2012 roku, przy tym pozostajemy i jesteśmy przekonani, że to jest do osiągnięcia" - powiedział Rostowski we wtorek w Brukseli po zakończeniu posiedzenia Rady Ekofin.

Reklama

Jak poinformował dziennikarzy, Komisja Europejska przyjęła informację dotyczącą procedury nadmiernego deficytu w Polsce. Zastrzegł, że ostateczna rekomendacja KE w sprawie polskiej procedury nadmiernego deficytu będzie mieć miejsce po przesłaniu przez Polskę planu konwergencji (w kwietniu), jego notyfikacji oraz publikacji przez KE pełnych wiosennych prognoz gospodarczych.

"KE powiedziała, że wstępnie przyjmuje obliczenia efektów, czy skutków działań Polski na rok 2011 i na 2012 rok, które łącznie dają skutki w okolicach 4,4 pkt proc. PKB" - powiedział Rostowski. Znaczy to - podkreślił - że "Polska jest absolutnym liderem jeśli chodzi o konsolidację finansów publicznych w tych dwóch latach. Możemy mieć satysfkację, że po tym, jak byliśmy liderem i dalej jesteśmy w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, to teraz w 2011 i 2012, po tym jak kryzys gospodarczy został pokonany, stajemy się absolutnym liderem jeśli chodzi o konsolidację fiansów".

Rostowski zapewnił też, że Polska wywiąże się z wyznaczonego jej w procedurze nadmiernego deficytu terminu redukcji deficytu do 3 proc. PKB w 2012 roku. W ubiegłym roku deficyt wyniósł 7,9 proc. PKB. Według Rostowskiego oprócz podejmowanych przez rząd środków, na dodatkową redukcję ponad 4,4 pkt proc. pozwolą tzw. efekty cykliczne (np. ożywienie gospodarcze, które spowoduje wzrost dochodów z podatku CIT).