>>>Ten program rozliczy cię z ZUS

Reklama

Minister w kancelarii premiera Michał Boni powiedział we wtorek, że nie sądzi, aby w projekcie rządu w sprawie zmian systemu emerytalnego można było zapisać zasadę dobrowolności. OPZZ chce, by ubezpieczony sam wybierał, gdzie chce trzymać składkę: w OFE czy ZUS.

"Nie wydaje mi się, że należałoby w tym projekcie wprowadzać opcję dobrowolności" - powiedział Boni podczas konferencji prasowej, odnosząc się do propozycji OPZZ. "Tu się różnimy. Opcja dobrowolności mogłaby zniszczyć publiczny charakter tego systemu. (...) Rozumiem intencje pana przewodniczącego i bardzo je szanuję, ale nie sądzę, że w tym projekcie można było to rozwiązanie umieścić" - zaznaczył minister.

Boni podkreślił też, że w rządowym projekcie trzeci filar ma charakter dobrowolności. Jego zdaniem takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze, prostsze do wprowadzenia i nie wywoła perturbacji na rynkach finansowych. "Gdybyśmy wprowadzili dzisiaj pełnię dobrowolności (w całym systemie emerytalnym - PAP) to (...) miliardowe sumy pieniędzy trzeba (byłoby) z rynku kapitałowego wycofać" - powiedział.