Srebrna moneta 10-złotowa, wyemitowana przez NBP w 2009 r. z okazji 70. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, została uznana za najbardziej inspirującą monetę na świecie w konkursie "Coin of the Year Award" - poinformował NBP.

Reklama
Inne

NBP napisał w poniedziałkowym komunikacie, że konkurs miał miejsce podczas największych na świecie targów numizmatycznych w Berlinie World Money Fair, które odbyły się 27-29 stycznia.

"W uzasadnieniu napisano, że +moneta łączy w sobie artyzm, historię i wartości, które obowiązują także we współczesnym świecie+. Jest zatem najbardziej inspirującym środkiem płatniczym na świecie. Moneta została wybita przez Mennicę Polską, a jej projekt wykonała Urszula Walerzak" - poinformował bank centralny.

NBP dodał, że w ostatnich latach wyemitowane przez bank monety zdobyły wiele prestiżowych nagród. Na przykład srebrna moneta ze szklanym rdzeniem "400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej" została uznana za najbardziej zaawansowaną technologicznie monetę na świecie podczas międzynarodowej konferencji dyrektorów mennic w Canberze w 2010 r.

Z kolei moneta z wizerunkiem Czesława Miłosza uzyskała miano najpiękniejszej monety świata w 2010 r. A najpiękniejszą monetą obiegową globu w 2005 r. została polska dwuzłotówka przygotowana z okazji wystawy Expo w Japonii.

NBP przypomina, że posiada wyłączne prawo emisji monet i banknotów w Polsce. "Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce - także monety okolicznościowe i kolekcjonerskie" - informuje NBP.