>>>Sam rozlicz się z fiskusem. Ten program ci pomoże

Reklama

"Świat nigdy nie był skonfrontowany z tyloma kompleksowymi wyzwaniami w tym samym czasie. Rolą tegorocznego Forum nie jest więc odniesienie się tylko do jednego źródła problemu, ale szeroki, systemowy i strategiczny przegląd wszystkich czynników i w miarę możliwości zaproponowanie rozwiązania: jak powinniśmy odpowiedzieć na te wyzwania jako międzynarodowa społeczność" - mówi Schwab w prezentacji zamieszczonej na stronie Forum.

Wśród najważniejszych wyzwań wymienił niepewność na rynkach kapitałowych, zmienne ceny żywności i problemy gospodarcze.Tegoroczne, 41. Światowe Forum Ekonomiczne odbędzie się pod hasłem "Wspólne Normy dla Nowej Rzeczywistości" (Shared Norms for the New Reality). "Odzwierciedla ono najważniejsze obawy wielu przywódców, czyli życie w świecie, który staje się coraz bardziej złożony i wzajemnie powiązany. Jednocześnie doświadczamy erozji wspólnych wartości, która podważa publiczne zaufanie w przywództwo, a także przyszły wzrost gospodarczy i polityczną stabilność" - czytamy na stronie Forum.

Z Polski do Davos wybiera się prezydent Bronisław Komorowski, minister finansów Jacek Rostowski, a także szef resortu spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak poinformowało PAP biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, na czwartek wieczorem zaplanowane jest wystąpienie Komorowskiego podczas imprezy organizowanej w Davos przez Giełdę Papierów Wartościowych pod hasłem "Warszawa - finansowym i ekonomicznym centrum regionu".

Ponadto wystąpienia będą tam mieli również: minister finansów Jacek Rostowski, wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak oraz prezes warszawskiego parkietu Ludwik Sobolewski. Przedstawiciele Polski spotkają się przy tej okazji z przedstawicielami światowego biznesu.

W piątek Komorowski wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem wezmą udział w panelu promującym Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. Polski prezydent będzie też uczestniczył w sesji plenarnej Światowego Forum Ekonomicznego o przyszłości energetycznej Europy. W ramach spotkań bilateralnych Komorowski spotka się m.in. z szefem Forum Ekonomicznego oraz z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Micheline Calmy-Rey.Z kolei szef resortu finansów Jacek Rostowski spotka się w piątek w Davos z minister finansów Szwajcarii Eveline Widmer-Schlumpf - podało PAP biuro prasowe resortu finansów. W czwartek Rostowski będzie przewodniczył sesji poświęconej problemom strefy euro.

"Davos to miejsce nieformalnych spotkań przywódców politycznych, intelektualistów, dziennikarzy, a także miejsce dialogu i debaty na bieżące tematy społeczne i ekonomiczne. Obecność na forum ma charakter prestiżowy, w związku z tym w Davos nie powinno zabraknąć przedstawicieli Polski" - czytamy w informacji resortu finansów.

Reklama

Po środowej wizycie w Księstwie Liechtenstein do Davos przyjedzie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Charakter Forum (udział polityków i przedstawicieli biznesu) stwarza dla polskich przywódców doskonałą okazję do promocji Polski jako atrakcyjnego rynku inwestycyjnego i wiarygodnego partnera współpracy politycznej, gospodarczej i biznesowej" - podało w informacji dla PAP ministerstwo SZ.

Sikorski ma uczestniczyć w następujących panelach dyskusyjnych: "Dyplomacja w erze cyfrowej", "Czy Zachód poniósł porażkę w Afganistanie?" oraz "Rola G20 w systemie multilateralnym". Minister Sikorski weźmie także udział w debacie BBC "Globalne przywództwo: nowa era". Szef polskiej dyplomacji planuje też spotkania dwustronne z ministrami spraw zagranicznych z innych krajów.

Na Forum w Davos od środy do piątku ma też być obecny wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Witold Koziński. Idea Światowego Forum Ekonomicznego narodziła się w 1971 roku; do Davos polityczni przywódcy po raz pierwszy zostali zaproszeni w 1974 roku. Co roku do szwajcarskiego kurortu zjeżdża ok. 2 tys. przedstawicieli świata polityki, biznesu i intelektualistów. Przez kilka dni dyskutują o najistotniejszych aktualnych problemach społecznych i gospodarczych.