Tauron chce rozwijać swoją działalność poza Polską, głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - poinformowała PAP wiceprezes grupy Joanna Schmid. Dodała, że Tauron zamierza sprzedawać tam energię firmom i odbiorcom końcowym.Umowę o rozpoczęciu działalności na czeskiej giełdzie energii Power Exchange Central Europe (PXE) podpisali pod koniec września w Pradze prezesi Tauron Czech Energy Eugeniusz Sawicki i Jiri Michalik oraz dyrektor generalny PXE David Kucera. Tauron jest pierwszą firmą z Polski, która handluje energią na tej giełdzie za pośrednictwem spółki Tauron Czech Energy.

Reklama

Schmid zapowiedziała, że grupa rozważa "uruchomienie podobnej aktywności na Słowacji"."Tauron zamierza także brać udział w budowaniu połączeń z systemami dystrybutorów, którzy działają na obszarach graniczących z obsługiwanymi przez nasze spółki dystrybucyjne. Chodzi o rozwój działalności w zakresie hurtowego obrotu energią elektryczną, poprawę bezpieczeństwa oraz niezawodność funkcjonowania sieci, a także ułatwienia w zarządzaniu przepływami energii elektrycznej" - podkreśliła.

Wiceprezes zaznaczyła, że Tauron od 2009 roku uczestniczy w transgranicznej wymianie energii elektrycznej pomiędzy Polską a Niemcami, Polską a Czechami oraz Niemcami i Czechami."Grupa - oprócz aktywności na czeskiej giełdzie - jest także uczestnikiem niemiecko-francuskiej giełdy energii EPEX. Na podstawie umów podpisanych z operatorami systemów przesyłowych oraz kontrahentami działającymi na rynkach niemieckim i czeskim Tauron realizuje wymianę międzysystemową, uczestnicząc w aukcjach rocznych, miesięcznych oraz dobowych" - powiedziała.

"Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej wymiana międzysystemowa i handlowo-techniczne łączenie rynków energii odgrywać będzie istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Unii" - podkreśliła.Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób. Spółka zadebiutowała na warszawskiej GPW pod koniec czerwca br.