Związki zawodowe działające w kopalni Bogdanka (Lubelskie) sprzeciwiają się konsolidacji z międzynarodowym koncernem NWR, który wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji kopalni - poinformowali związkowcy w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu."Opinia związków zawodowych w tej sprawie będzie jednoznacznie negatywna wobec wezwania i określi wezwanie jak próbę wrogiego przejęcia spółki" - napisali związkowcy w oświadczeniu przekazanym PAP.

Reklama

Zgonie z przepisami prawa, związki zawodowe przedstawiają zarządowi spółki swoją opinię w sprawie wezwania. Zarząd ma przedstawić swoje stanowisko przed rozpoczęciem zapisów na akcje. "Związki zawodowe Bogdanki będą domagały się od zarządu spółki, by zgodnie z art. 80 Ustawy o Ofercie, stanowisko strony społecznej w spółce, która reprezentowana jest przez organizacje związkowe, było dołączone w formie załącznika, do stanowiska zarządu w sprawie wezwania" - głosi oświadczenie.

Związkowcy poinformowali, że zawiązali porozumienie, którego celem jest niedopuszczenie do wrogiego przejęcia ich kopalni przez NWR. Pod oświadczeniem podpisali się szefowie wszystkich czterech organizacji związkowych działających w Bogdance: NSZZ "Solidarność", Związku Zawodowego Górników, związku "Kadra" oraz związku "Przeróbka".

Członek komisji zakładowej "Solidarności" w Bogdance Józef Przybysz powiedział PAP, że związki będą bronić niezależności kopalni "wszelkimi sposobami". Nie wykluczył możliwości strajku, choć - jak podkreślił - związkowcom zależy, aby nie obniżać wartości spółki."Ceny akcji NWR od wprowadzenia ich na giełdę spadły, a naszych rosną. Nasza kopalnia za dwa, trzy lata będzie wydobywać tyle węgla, co NWR. Bogdanka jest dobrze zarządzana, długo walczyliśmy o niezależność, nie oddamy jej łatwo" - powiedział Przybysz.Rzecznik kopalni w Bogdance Tomasz Zięba nie chciał komentować oświadczenia związkowców. "Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka w każdej swojej strategicznej decyzji dotyczącej rozwoju spółki osiągała konsensus ze stroną społeczną. Nie wyobrażam sobie budowania wartości spółki bez tego konsensusu" - powiedział Zięba.

Reklama

Na początku października koncern New Word Resources wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Bogdanki. Chce po planowanej fuzji obu firm stać się liderem wydobycia węgla w Europie Środkowej. Bogdanka miałaby stać się platformą do dalszych przejęć w tym regionie. NWR ogłosił zamiar przeniesienia w 2011 r. miejsca rejestracji spółki do Wielkiej Brytanii.

Zapisy na akcje mają być przyjmowane w dniach 25 października - 29 listopada. Wezwanie dojdzie do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji Bogdanki. NWR zaoferował za jedną akcję 100,75 zł.

Bogdanka jest najlepszą polską kopalnią węgla kamiennego. W tym roku przewiduje przychody ze sprzedaży w wysokości 1,2 miliarda zł, o prawie 10 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Tegoroczny zysk netto ma wynieść 201 mln zł, o blisko 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Spółka zatrudnia prawie 4 tys. pracowników, a średnia płaca brutto przekracza tu 6 tys. zł.