Ministerstwo Infrastruktury przesłało właśnie założenia do ustawy o prawie pocztowym pod obrady Rady Ministrów. "Myślę, że ich przyjęcie to kwestia najbliższych dni. Potem rozpoczną się prace nad projektem ustawy, która powinna być gotowa w drugim kwartale 2011" -powiedział Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Reklama

Ustawa wejdzie jednak w życie dopiero w 2013 r. Do tego czasu rząd chce przesunąć otwarcie rynku pocztowego. Oznacza to, że przez najbliższe trzy lata Poczta Polska utrzyma monopol na dostarczanie listów o wadze do 50 g. Do 2016 r. PP zachowa też status operatora powszechnego, który musi dostarczać listy także na obszarach nierentownych, ale może liczyć na państwową rekompensatę.

"Po tym okresie operator powszechny wybierany będzie w konkursie, do którego w formie konsorcjum stanąć będą mogli także operatorzy prywatni" - dodaje Maciej Jankowski. Zanim dojdzie do otwarcia rynku, PP musi się zrestrukturyzować, oszczędzając 1,5 mld zł w 5 lat. Ma to pomóc sprostać konkurencji prywatnych operatorów, takich jak InPost, PGP czy PAF.