Dziennik Gazeta Prawana logo

Rząd przyjął założenia budżetu

13 lipca 2010, 16:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jaki będzie budżet na 2011? Ministrowie już wiedzą. Na posiedzeniu rządu zajęli się bowiem założeniami do planu finansowego na przyszły rok. Wiadomo już, że  władze chcą ograniczyć wydatki i zamrażać pensje w sektorze publicznym. Rząd wie już też, jaka będzie inflacja i wzrost gospodarczy.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia do przyszłorocznego budżetu oraz propozycje dotyczące średniorocznego wzrostu wynagrodzeń - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu. CIR podało, że rząd przyjął dokumenty w wersji przedstawionej przez resort finansów.

MF przewiduje w założeniach, że budżet będzie skonstruowany w oparciu o wzrost PKB w wysokości 3,5 proc. i inflację średnioroczną wynoszącą 2,3 proc.; stopa bezrobocia w grudniu 2011 r. ma wynieść 9,9 proc. Zgodnie z propozycją średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2011 r. nie będzie wzrostu płac w tym sektorze.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniesie 3359 zł, nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej 3,7 proc., zaś realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w tym sektorze 1,4 proc. Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw będzie na poziomie 4 proc., a przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrośnie o 1,9 proc.

MF podkreśla w założeniach do budżetu na 2011 r., że oczekuje, iż w 2010 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie popyt krajowy, a w przyszłym roku można oczekiwać jego poprawy. Rząd planuje skonstruować przyszłoroczny budżet w oparciu o regułę wydatkową, która ograniczy wzrost wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych do inflacji powiększonej o 1 pkt proc.

"W celu obniżenia relacji deficytu do PKB do poniżej 3 proc., zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, rząd w ramach Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów przewiduje m.in. wprowadzenie dyscyplinującej reguły wydatkowej, na podstawie której górny limit wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych obliczany byłby na podstawie prognozowanego wskaźnika inflacji powiększonego o 1 punkt procentowy" - napisano w dokumencie.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Tematy: rządplan
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj