Komisja Europejska nałożyła w środę kary w łącznej wysokości 518 mld euro na 17 europejskich producentów stali zbrojeniowej z powodu nielegalnej zmowy cenowej, która funkcjonowała od 1984 do 2002 roku. 276 mln euro, czyli ponad połowę tej kwoty ma zapłacić koncern ArcelorMittal - światowy lider branży.

Prowadzone przez Komisję Europejską dochodzenie ustaliło, że w ramach kartelu przez 18 lat ustalano ceny stali zbrojeniowej, dzielono jej rynki i wyznaczano kwoty dostaw. W tym celu przedstawiciele koncernów odbyli ponad 550 spotkań.

"Jest zdumiewające, jak tak liczne firmy potrafiły przez tak długi czas szkodzić niemal całemu europejskiemu przemysłowi budowlanemu w odniesieniu do tak ważnego produktu rynkowego" - powiedział unijny komisarz do spraw konkurencji Joaquin Almunia. Według niego, postępowanie członków kartelu było niemal w stylu gospodarki planowej.

Kary dotyczą producentów z Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Portugalii i Włoch. Sankcje darowano natomiast niemieckiej firmie Saarland, która w 2002 roku jako pierwsza poinformowała Komisję Europejską o cenowej zmowie.

Według unijnych przepisów, na winne praktyk kartelowych przedsiębiorstwa można nakładać grzywny, sięgające 10 procent ich rocznych obrotów. W przypadku afery ze stalą zbrojeniową kary dla niektórych firm są niższe nawet o 75 proc., by nie pogarszać ich trudnej sytuacji rynkowej.