"Tak jak zapowiadaliśmy, zaskarżymy ustawę do Trybunału" - potwierdza w dziennik.pl Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny PO.

Firmy ubezpieczeniowe już w czerwcu zapowiedziały, że jeżeli nowy podatek wejdzie w życie, podniosą ceny ubezpieczeń nawet o 20 procent!

Czym jest w istocie kontrowersyjny podatek Religi? Ustawa zobowiązuje sprawców wypadków drogowych do opłacania leczenia ofiar. Poczują go jednak po kieszeni nie tylko sprawcy wypadków, ale wszyscy kierowcy. Nakłada na firmy ubezpieczeniowe obowiązek odprowadzania do NFZ 12-procentowego ryczałtu ze składek OC. Tak będzie przez pierwszy rok - potem wysokość ryczałtu może się zmienić.

Przygotowywany przez PO wniosek do TK zawiera całą listę argumentów. Po pierwsze, konstytucja mówi, że służba zdrowia w Polsce jest bezpłatna. Po drugie - jak pokazują ekspertyzy, nowe przepisy są niezgodne z prawem unijnym. Poza tym jest to tak naprawdę kolejny parapodatek. I na koniec, dlaczego ktoś, kto nigdy nie spowodował wypadku, ma płacić za szkody wywołane przez innych kierowców?