Koniec z zaniżaniem wypłat odszkodowań za stłuczkę z samochodowej polisy OC lub Auto Casco. Do tej pory tracili ci, którzy chcieli, by odszkodowanie wypłacono im w kasie albo przelano na konto. A to dlatego, że VAT musieliśmy płacić z własnej kieszeni. Bo odszkodowanie wypłacano np. za zniszczony zderzak, drzwi czy lakierowanie, ale tylko według cennika netto, bez podatku.

Oznaczało to, że jeśli szliśmy do sklepu kupić część, musieliśmy dopłacać do niej 22 proc. VAT. A jeśli poprosiliśmy fachowca o naprawę, doliczał on sobie 7 proc. VAT za usługę. I zdarzało się, że do odszkodowania w wysokości np. 3 tys. zł musieliśmy dokładać nawet 660 zł.

Ale koniec z tym. Właśnie zaczęło obowiązywać nowe prawo o odszkodowaniach. Przepisy zabraniają ubezpieczycielom wypłat odszkodowań bez doliczenia do tego podatku, pisze "Gazeta Prawna". Mało tego, wszystkim tym, którzy w ciągu ostatnich 3 lat dostali wypłatę odszkodowania za stłuczkę bez doliczonego podatku, pozwala starać się o odzyskanie pieniędzy. Wystarczy iść do towarzystwa, które nam wypłacało pieniądze, i złożyć wniosek o zwrot podatku. Przy sobie trzeba mieć numer szkody, z której wypłacane było odszkodowanie.