Skrzypek to osoba z otoczenia prezydenta. Był wiceprezydentem Warszawy - zastępcą Lecha Kaczyńskiego. W stołecznym ratuszu odpowiadał m.in. za planowanie finansów miasta i inwestycje.

O jego kandydaturze poinformowała późnym wieczorem Kancelaria Prezydenta. Wiadomość o wpłynięciu wniosku potwierdziła Kancelaria Sejmu.

Sławomir Skrzypek ma 42 lata. Od września 2006 roku pełni obowiązki szefa banku PKO BP - to właśnie jego doradcą został ostatnio były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

W latach 2001-2002 kandydat na szefa NBP zasiadał w zarządzie PKP, wcześniej - od 1997 do 2000 roku - był zastępcą prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Kierował pracą trzech departamentów.

Sławomir Skrzypek ma dyplom Master of Business Administration z Uniwersytetu Wisconsin, zarządzania bankami uczył się na studiach podyplomowych. Praktykował w biurze kongresmena w USA oraz przy Misji Polskiej ONZ w Nowym Jorku.

Lech Kaczyński już raz proponował kandydata na następcę Leszka Balcerowicza, którego kadencja mija 10 stycznia. Wcześniej był nim dr Jan Sulmicki. Ten jednak zrezygnował, tłumacząc decyzję względami rodzinnymi.

Prezesa NBP wybiera Sejm bezwzględną większością - ponad połowa głosujących posłów musi go poprzeć, by mógł objąć funkcję. Pełni ją sześć lat.