Urzędnicy nie spieszą się z przygotowaniem przepisów, które ocaliłyby rencistów. I tak od 2007 roku renciści, którzy dorabiają do skromnego świadczenia, musieliby płacić aż 772 zł na ubezpieczenie społeczne! Zamiast wcześniejszych 175 zł. Ilu rencistów będzie na to stać?

"Mnie na pewno nie" - mówi "Faktowi" Wanda Pietrasik, która dorabia, pracując w maglu. Ma 600 zł renty. W ciągu miesiąca jest w stanie zarobić dodatkowo 300-400 zł. Już teraz trudno jej wysupłać 175 zł na ubezpieczenie. "Jeśli składki wzrosną, będę musiała zrezygnować z pracy" - mówi pani Wanda.

Dlaczego nadal nie wiadomo, w jakiej wysokości renciści będą musieli płacić składki. Sejm poprzedniej kadencji przygotował ustawę, która od 1 czerwca miała traktować rencistów tak jak zwykłych przedsiębiorców. Konieczność płacenia pełnych składek ZUS dla większości z 200 tys. rencistów oznaczałaby dramat. Większość z nich zlikwidowałaby działalność, by do niej nie dopłacać. Posłowie z tej kadencji ustalili, że ustawa zacznie obowiązywać od 2007 roku.

Co robi resort w tej sprawie? "Nasze propozycje powinny być gotowe za miesiąc. Do Sejmu trafią gdzieś w połowie października" - mówi "Faktowi" wiceminister pracy Mirosław Mielniczuk. Jakie propozycje? Na ten temat resort milczy.