Nie tylko życie, ale i praca zaczyna się po "czterdziestce". "Osoby powyżej 45. roku są coraz chętniej zatrudniane. I to na stanowiskach wymagających szerokiej wiedzy. Mimo że słabiej obsługują komputer i internet, że gorzej znają języki obce" - mówi Violetta Ożdżeńska z Uniwersytetu Łódzkiego. Uczelnia przygotowała raport o rynku pracy. Naukowcy przebadali osoby zawodowo zajmujące się poszukiwaniem pracy dla innych. Przepytali też właścicieli firm z Łodzi i okolic.

Wyniki ich badań potwierdzają konsultanci portalu pracuj.pl. Z ich raportu "E-rekrutacja" wynika, że prawie 27 proc. kandydatów na stanowiska specjalistyczne to osoby po 40. roku życia. 80 proc. spełnia wszystkie lub prawie wszystkie kryteria stawiane przez pracodawców.

Do menedżerów, którzy nie boją się zatrudniać dojrzałych wiekiem pracowników, należy Igor Chałupiec - prezes PKN Orlen. "Konkurs na szefa Unipetrolu, czeskiej firmy przejętej przez Orlen, wygrał Francois Vleugels. Ma ponad 60 lat i ogromną energię, której mogliby mu pozazdrościć młodsi" - mówi.