Podczas gdy średnia cena za nocleg w europejskich metropoliach spadła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3 proc., to w Krakowie wzrosla o 10 proc.,. Średnia cena noclegu w jedynej polskiej metropoli znajdująca się w indeksie cen hoteli (tHPI), publikowanego przez porónywarkę cen noclegów - www.trivago.pl - wynosi w czerwcu 94 Euro. Jest to najwyższa cena za nocleg w Krakowie w tym roku.

Kraków jest jedynym polskim miastem które co miesiąc pojawia się w tHPI (trivago Hotel Price Index) czyli w indeksie cen hoteli który zawiera średnie ceny noclegów w 50 najpopularniejszych metropoliach europejskich. Reszta niestety nie znalazła się w indeksie, jednak trivago posiada dane dotyczące zmiany cen noclegów w tych miastach. Z analizy wynika, że Kraków jest obecnie najdroższy w Polsce pod względem noclegów. W zeszłym miesiącu można było spędzić noc za 85 Euro, w tym trzeba wydać już 94 Euro. W innych miastach Polski ceny nie wyróżniają się zbytnim skokiem lub spatkiem cen. Cena za nocleg w gdańskim hotelu (81 Euro) pozostała bez zmian. Jednoprocentowy wzrost cen nastąpił we Wrocławiu, a w Warszawie i Poznaniu ceny nocelgów potaniały o 1 proc.

W czerwcu kosztuje nocleg w standardowym pokoju dwuosobowym w metropolii europejskiej średnio 116 Euro za noc. Jest to o 3 proc.mniej niż w zeszłym miesiącu (120 Euro). Pierwszy raz w tym roku wykazuje średnia cena noclegów w europejskich metropoliach tendencję spadkową. U 34 z 50 miast cena za nocleg jest niższa lub taka sama jak w maju. Pokoje w Mediolanie (111 Euro) lub Brukseli (96 Euro) osiągneły swój najniższy poziom roczny cen, jednak wzrósł koszt noclegu w Berlinie (119). Cena poszła w górę w niemieckiej stolicy o 16 proc.w porównaniu do zeszłego miesiąca. To najdroższy nocleg, który pojawił się w indeksie cen hoteli trivago (tHPI).

Największy spadek cen miał miejsce w metropoliach takich jak: Sewilla (92 Euro) o 14 proc., Rzym (155 Euro) i Istambuł (121 Euro) o 11 proc. oraz Lizbona (99 Euro) - o 9 proc.