Wieczorne informacje z Łotwy doprowadziły jeszcze wczoraj do umocnienia się naszej waluty. O godz. 9:54 za euro płacono 4,5130 zł, dolar był wart 3,2370 zł, a frank 2,9750 zł. Łotewski rząd pod naciskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej zgodził się wdrożyć dość wyraźny program cięć budżetowych, tak aby ograniczyć nadmierny deficyt. Jak poinformował premier Valdis Dombrovskis mają one tylko w tym roku wynieść 500 mln łatów, co odpowiada 978,9 mln USD. To pozwoli uzyskać kolejną transzę pomocy finansowej i oddali groźbę dewaluacji łata. Zresztą wczoraj na fali interwencji tamtejszego banku centralnego wzrósł on do najwyższego poziomu od 4 miesięcy - pisze Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Kluczowa była jednak dopiero wspomniana wieczorna informacja. Oddala ona groźbę ryzyka poważniejszych turbulencji w naszym regionie, wspiera też notowania europejskich i skandynawskich banków, które były dość wyraźnie zaangażowane w regionie bałtyckim. Czy to już jednak koniec problemów, jakie mogą w tym miesiącu zaciążyć na złotym? Warto będzie obserwować dalsze zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji, które może rzutować na kondycję giełd i tym samym poziom globalnego ryzyka, a także informacje wokół naszego budżetu. Mowa tu o spodziewanej lipcowej nowelizacji. Tym samym wydaje się, że na wyraźne umocnienie złotego trzeba będzie jeszcze zaczekać - twierdzi Rogalski

EUR/PLN: Szybki powrót w kierunku 4,50 nie zmienia perspektyw trendu wzrostowego. Nie można jednak wykluczyć, iż notowania spadną nawet w okolice 4,47. Dzienne wskaźniki sugerują możliwość konsolidacji notowań w najbliższych dniach. Wyjście powyżej 4,54 będzie sygnałem do ataku na wczorajsze maksimum na 4,5650.

USD/PLN: Spadek w okolice 3,22 testowane dzisiaj rano, można zakwalifikować jako ruch powrotny po wcześniejszym wybiciu w górę. Nie zmienia to jednak perspektyw na dalsze zwyżki – taki scenariusz podtrzymują dzienne wskaźniki. Silnym wsparciem jest rejon 3,20. Nie powinien on zostać naruszony. Powrót powyżej 3,25 będzie sygnałem ataku na wczorajsze maksimum w rejonie 3,30.

.