Od początku roku drożeją bankowe usługi. Te podwyżki będą szczególnie bolesne dla osób, które nie korzystają z bankowości elektronicznej. Portal Bankier.pl sprawdził ile więcej zapłacimy jeśli nie będziemy korzystać z usług online.

Reklama

Karty debetowe. Banki coraz częściej wprowadzają karne opłaty za nieużywanie, karty do konta. Czasami potrafią przewyższyć opłaty za prowadzenie konta. Takie rozwiązanie stosuje już kilka banków, m.in. Bank Pekao SA, ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK, MultiBank, Lukas Bank, GETIN Bank, Bank Pocztowy, czy BPH. Wznowienie lub wydanie karty również będzie wiązało się z dodatkową opłatą, ale największy koszt stanowią wypłaty z obcych bankomatów.

>>> Którą kartę kredytową wybrać

Tabele opłat i prowizji. Właśnie nastąpiła w tym roku fala zmian w TOiP. O zmianach poinformowały m.in. PKO BP, Dominet Bank, Polbank, MultiBank , ING Bank Śląski czy Bank Pocztowy. Spore zmiany czekają posiadaczy konta w Pekao SA, który zwiększył prowizję za przelewy w okienku do 6 złotych. Drożej zapłacimy również za wypłaty z obcych bankomatów. Bank wprowadził również opłatę miesięczną za kartę Maestro. Zmianie ulegną również tabele banków Raiffeisen, BGŻ i Nordea.

>>> Zachód przestaje ufać polskim bankom

Jeżeli założymy, że nie płacimy kartą debetową w sklepach. Ponadto raz w miesiącu korzystamy z obcego bankomatu, i dokonujemy trzech przelewów w placówce w miesiącu na rachunki w innym banku. Roczny koszt utrzymania naszego konta wyniesie, w zależności od banku, od 200 do nawet 560 złotych rocznie.