"Uważamy działania Stanów Zjednoczonych za niewłaściwe, protekcjonistyczne i godzące w traktat" - mówi minister gospodarki Meksyku Gerardo Ruiz Mateos. W odwecie jeszcze w tym tygodniu meksykański rząd opublikuje listę 90 towarów rolniczych, które są sprowadzane do Meksyku z USA, na które podniesie cło - podaje telewizja Fox News.

>>>Były wiceprezydent USA: Obama ściąga na nas kolejny atak

Stany Zjednoczone zamknęły granicę przed meksykańskim transportem, argumentując, że ciężarówki z tego kraju są stare i w złym stanie technicznym. "Porozumienie handlowe nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa na naszych drogach" - mówi demokratyczny kongresmen Byron Dorgon.

Rząd Meksyku nie zgadza się z tymi argumentami. "Wystarczy powiedzieć, że w ciągu dwóch lat ponad odbyło się do Stanów Zjednoczonych ponad 46 tysięcy kursów ciężarów i nie odnotowano żadnego wypadku. Pojazdy w naszym kraju muszą spełniać nawet wyższe zasady bezpieczeństwa niż amerykańskie" - dodaje minister gospodarki.

Od 2007 r. meksykańskie tiry były wpuszczane do Stanów Zjednoczonych, na mocy porozumienia związanego z traktetem NAFTA. Regulacja ta została cofnięta przez administrację prezydenta Baracka Obamy.