Z oferty tej mogą korzystać rodziny lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które kupują mieszkanie czy dom. Kredytobiorca nie może posiadać własnego mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Kolejnym ogracznieniem jest wielkość mieszkania, które nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych, natomiast powierzchnia domu nie może przekroczyć 140 metrów.

>>> Kredyt na mieszkanie coraz częściej w złotych

Obecnie kredytu z dopłatą udziela siedem instytucji finansowych. W lutym w stosunku do stycznia liczba udzielonych pożyczek wzrosła dwukrotnie, z 669 do 1320.

Banki uczestniczące w programie "Rodzina na Swoim" pożyczyły w tym roku łącznie 300 milionów złotych. "Gazeta Prawna" podaje jako przykład Bank Pocztowy, który nie specjalizował się do tej pory w kredytach hipotecznych, a teraz odnotowuje duże zainteresowanie ofertą.

Kolejnym, najważniejszym dotąd ograniczeniem, jest limit kosztowy. Chodzi o tzw. wskaźnik kosztu odtworzenia metra kwadratowego mieszkania lub domu. Obecnie maksymalna cena metra kwadratowego w Warszawie to 7143 zł.

Oznacza to, że z tego programu nie skorzystają osoby, które kupują mieszkania w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. W ciągu 8 lat, w trakcie których przysługuje rządowa dopłata do kredytu wartość tej pomocy może wynieść nawet 100 tys. zł.

>>> Rata kredytu zmaleje o 138 złotych