"Padł nowy rekord rynków kapitałowych Polski. Na akcje PZU zapisało się ponad 250 tysięcy inwestorów" - powiedział szef resortu skarbu, Aleksander Grad podczas konferencji prasowej. Dodał, że inwestorzy indywidualni zainwestowali w akcje PZU ponad 2 mld zł.

Reklama

Grad powiedział, że budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (deklaracje zainteresowania akcjami PZU) zakończy się nadsubskrypcją. Ocenił, że chętnych na akcje z tej transzy będzie ponad cztery razy więcej, niż pula akcji.

Minister poinformował, że cena sprzedaży w transzy inwestorów indywidualnych będzie równa cenie maksymalnej i sięgnie 312,5 zł. Inwestorzy ci zapisywali się średnio na 28 akcji, a maksymalnie można było objąć 30 walorów. Termin zakupu akcji PZU w tej transzy minął w środę.

W piątek resort poda cenę akcji dla inwestorów instytucjonalnych. Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych ma potrwać do czwartku, a zapisy na akcje od 30 kwietnia do 5 maja.Grad poinformował, że w przyszłym tygodniu resort skarbu powinien poinformować o terminie debiutu PZU na giełdzie. Według wcześniejszych zapowiedzi, spółka ma zadebiutować na parkiecie ok. 14 maja.

Reklama

Prezes PZU Adrzej Klesyk mówił w czwartek o możliwości zmiany polityki dywidendowej spółki po ofercie publicznej. "Po IPO będziemy musieli siąść z Radą Nadzorczą, a potem z akcjonariuszami spółki na WZA i być może zaproponować inną politykę dywidendową" - powiedział. PZU podawał w prospekcie, że będzie przeznaczało na dywidendę nie mniej niż 25 proc. i nie więcej niż 45 proc. skonsolidowanego zysku netto.

Na pytanie, czy polityka dywidendowa PZU zostałaby zmieniona w dół, szef PZU odpowiedział: "Nie dobrze byłoby zmieniać politykę dywidendową w dół w momencie, gdy spółka generuje tak dużo gotówki i kapitału. Wydaje mi się, że oczekiwania rynku są wręcz przeciwne, że spółka powinna wypłacać więcej".

Klesyk poinformował PAP, że zarząd będzie chciał przedstawić akcjonariuszom ewentualne plany nowej polityki dywidendowej, jednak nie stanie się to na tegorocznym, czerwcowym WZA, a na przyszłorocznym, także poświęconym m.in. zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

W ramach oferty PZU, Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty) oferuje akcje stanowiące 14,9 proc. kapitału zakładowego PZU, a Eureko walory stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo Skarb Państwa oferuje papiery reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU. W sumie oferta obejmuje do 29,9 proc. akcji (do 25 mln 819 tys. 337 akcji)