Polskie Linie Lotnicze LOT odwołują do 6 rano w sobotę wszystkie rejsy ze swojego rozkładu połączeń - poinformował rzecznik przewoźnika Jacek Balcer. "W piątek odwołanych zostanie ok. 200 naszych rejsów. Nasi pasażerowie, m.in. na naszej stronie internetowej, są na bieżąco informowani o wszelkich zmianach w rozkładzie lotów" - powiedział.

Reklama

LOT podjął decyzję po zamknięciu w piątek rano przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej przestrzeni powietrznej nad Polską, poza lotniskami w Krakowie i Rzeszowie. Oznacza to, że z wyjątkiem tych portów, samoloty nigdzie nie mogą lądować ani startować. Powodem są pyły wydobywające się z wulkanu Eyjafjoell na Islandii, które zanieczyściły atmosferę, zagrażając bezpieczeństwu ruchu lotniczego. Zamknięte są lotniska w wielu krajach Europy.

Kilka godzin później rzeczniczka krakowskiego lotniska Justyna Zajączkowska poinformowała, że zamknięta została do odwołania przestrzeń powietrzna nad Krakowem dla samolotów rejsowych.

Jak wyjaśnił Balcer, przewoźnik ma obowiązek zapewnić opiekę pasażerowi, który rozpoczął już lot. "Jeśli ktoś przyleciał z Poznania do Warszawy, aby polecieć np. rejsem atlantyckim, wówczas mamy obowiązek zapewnić mu jeden nocleg" - powiedział. W pozostałych przypadkach pasażerowie z odwołanych rejsów mają możliwość skorzystania z bezpłatnej zmiany rezerwacji na inny termin lub zwrotu kosztów biletu. Więcej informacji podróżni mogą uzyskać pod nr telefonów:0 801 703 703 (dla telefonów stacjonarnych) oraz 22 1 9572 (dla telefonów komórkowych).