Według raportu WTO na skutek kryzysu całkowita wartość dóbr wyeksportowanych na świecie w 2009 roku spadła o 23 proc. Trend ten był najbardziej dotkliwy dla Japonii (spadek eksportu o 26 proc.). Tendencja spadkowa dotknęła wszystkich eksporterów, ale kryzys w najmniejszym stopniu odbił się na Chinach, gdzie eksport spadł jedynie o 16 proc.

Reklama

Niemcy - do tej pory największy eksporter świata - spadły na drugą pozycję. Ich eksport zmniejszył się o 22 proc. Trzecim największym eksporterem świata są Stany Zjednoczone, czwartym Japonia, piątym Holandia, a szóstym Francja. Za nimi plasują się kolejno: Włochy, Belgia, Korea Płd., Wielka Brytania i Kanada.

Globalny kryzys pomógł zmniejszyć nieco nierówności - pisze "The Economist" - jeszcze w 2008 roku trzej najwięksi eksporterzy odpowiadali za jedną trzecią światowego eksportu. Ich udział w tym rynku w 2009 r. spadł do 26,7 proc.

W piątek firma General Motors poinformowała, że dla jej przedsiębiorstw w Chinach, zarządzanych wspólnie z chińskimi partnerami, marzec był piętnastym z rzędu miesiącem rekordowych sprzedaży - podaje francuski tygodnik "Le Point".

Według raportu WTO wartość globalnego eksportu wzrośnie w tym roku o blisko 10 proc. - pisze "The Economist".