Dziennik Gazeta Prawana logo

USA idą na wojnę z Chinami

17 marca 2010, 12:58
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zaczyna się wielka wojna gospodarcza między USA a Chinami. Amerykański Kongres chce wprowadzić ustawę, nakładającą wysokie, karne cła na Pekin. Według Waszyngtonu to zemsta za to, że Chińczycy manipulują swoją walutą, psując eksport amerykańskich firm.

Kongresmeni twierdzą, że kurs juana jest zbyt niski. Przez to chińskie firmy sprzedają tanio towary do USA, a amerykańskie produkty są niezwykle drogie. Dlatego zarówno Demokraci jak i Republikanie popierają ustawę, któa pozwoli kraje manipulujące walutą ukarać - twierdzi niemiecki "Handelsblatt".

Amerykański Departament Handlu będzie mógł wprowadzić wysokie, karne cła, by zrównoważyć tym straty wynikające z zaniżania kursu. USA nie będą nawet musiały udowadniać, że Pekin faktycznie manipuluje juanem, wystarczy, że prezydent uzna, że takie zdarzenie ma miejsce.

Analitycy twierdzą jednak, że wprowadzenie ceł może się źle dla Amerykanów skończyć - to chińskie pieniądze finansują amerykański styl życia. Bo to Pekin kupuje amerykańskie obligacje.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj