W nadchodzącym tygodniu ceny paliw na stacjach utrzymają się na podobnym poziomie jak w ostatnich dniach, albo nieznacznie wzrosną - podali eksperci biura Reflex i portalu e-petrol.pl. Jak ocenili, jest to spowodowane zmiennym kursem złotówki.

Jak poinformowali eksperci biura Reflex, w mijającym tygodniu wahania cen na stacjach benzynowych ominęły tylko autogaz. Litr tego paliwa kosztuje średnio 2,18 zł, czyli tyle co w ubiegłym tygodniu. Średnio 1 grosz mniej trzeba zapłacić za litr oleju napędowego, ale na niektórych stacjach obniżki dochodziły do 3-4 groszy za litr. Średnia cena w mijającym tygodniu kształtowała się na poziomie około 4 zł za litr.

Podrożała za to benzyna bezołowiowa 95. Na części stacji za litr tego paliwa trzeba zapłacić nawet 8 - 10 groszy więcej niż przed tygodniem. Reflex przewiduje, że podwyżki cen mogą objąć w następnych dniach kolejne stacje. Tymczasem średnia cena benzyny 95 w kraju kształtuje się na poziomie 4,39 zł za litr.

Zdaniem analityków e-petrol, dużą przecenę ropy i paliw na rynku międzynarodowym w ostatnich dniach niweluje zmienny kurs złotówki, który sprawia, że polscy producenci nie mają pola do obniżek."Jeśli tendencja na rynku walutowym diametralnie się nie zmieni, wówczas od soboty płocki producent paliw może zdecydować się na niewielką korektę w cenniku" - podał portal.