Tuż przed świętami Rada Ministrów zatwierdziła program wsparcia finansowego dla Forda, Fiata Powertrain Technologies Poland, Roberta Boscha oraz MAN-a. Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki nie ukrywają, że na ich biurkach leży przynajmniej jeszcze jeden wniosek o rządowe wsparcie dla koncernów samochodowych.

Reklama

Na razie pieniądze z budżetu otrzyma linia produkcyjna Forda Ka w tyskiej fabryce Fiat Auto Poland, zakład silników benzynowych o pojemności 900 cm sześc. należący do Fiat Powertrain Technologies Poland z Bielska-Białej oraz Centrum Badań i Rozwoju Oprogramowania Roberta Boscha w Warszawie i MAN Accounting Center w Poznaniu. Przez najbliższe trzy lata z budżetu w formie dopłat do inwestycji lub ulg podatkowych CIT firmy otrzymają w sumie ponad 70 mln zł.

W zamian koncerny zadeklarowały, że zainwestują ponad 990 mln zł i zatrudnią blisko 1,6 tys. osób. Najwięcej – bo aż 673 mln zł – zamierza wydać Fiat Powertrain Technologies Poland. Ford wyasygnuje 314 mln zł; Robert Bosch – 1,3 mln zł; MAN – 2,1 mln zł.

Więcej informacji: Motoryzacja dostanie pomoc w zamian za inwestycje w Polsce

p